66 کودک کار قزوینی به طور رایگان معاینه سلامت شدندبه گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، کارشناس سلامت روان کلینیک بیماری های رفتاری مرکز بهداشت شهرستان قزوین در این زمینه گفت: در این برنامه حدود66 تن از کودکان کار در سطوح پزشکی، دندانپزشکی، مامایی، شنوایی سنجی، روانشناسی و کاردرمانی مورد سنجش و غربالگری قرار گرفتند.
شنبنم کاکاوند افزود: همچنین تست ایدز و هپاتیت برای آنان انجام و با سطح بندی بیماران و اولویت بندی آنها، پیگیری و ارجاع افراد دارای مشکل در دستور کار قرار گرفت.
وی اضافه کرد: کودکان کار به کودکان کارگری گفته می‌شود که به صورت مداوم و پایدار به خدمت گرفته می‌شوند و این امر نه تنها آنان را در بیشتر اوقات از رفتن به مدرسه و تجربه دوران کودکی بی‌بهره می کند بلکه سلامت روحی و جسمی آنها را نیز تهدید می‌کند.
کاکاوند ادامه داد: چون کودکان کار در شرایط بسیار نامطلوب از نظر تغذیه، بهداشت و انجام کارهای خطرناک به سر می برند می توانند به راحتی بازیچه دست بزهکاران حرفه ای اعم از سارقان یا باندهای توزیع مواد مخدر و یا سوء استفاده های جنسی قرار گیرند.
وی ادامه داد: همین عوامل می تواند آنان را در معرض خطر ابتلا به بیماری هایی مانند ایدز، هپاتیت و بیماری های آمیزشی قرار دهد.
کارشناس روان کلینیک بیماری های رفتاری مرکز بهداشت شهرستان قزوین افزود: به منظور پیشگیری از این بیماری ها که مهم ترین آنها ایدز است،آزمایش های رپید تست برای 20 تن از کودکانی که طی بررسی های به عمل آمده در معرض آسیب رفتارهای پرخطر قرار داشتند،انجام شد که خوشبختانه مورد مثبت وجود نداشت.
وی در ادامه با بیان اینکه این کودکان آموزش های لازم برای جلوگیری از ابتلا به بیماری ها را دریافت کردند،افزود: این برنامه برای ارتقای سطح سلامت جسمی و روان کودکان کار با معاینه و انجام آزمایش های داوطلبانه توسط جمعی از کارکنان شامل پزشک، دندانپزشک، روانشناس، مسئولان آزمایشگاه و کارشناسان آموزش بهداشت وابسته به جمعیت سرو سپید در مدرسه دکتر مافی قزوین انجام شد.
7388*3013
خبرنگار:پریسا نوروزی**انتشار دهنده: رضا اولادیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید