کمک ویژه خیران و سازمان بهزیستی به یک خانواده نیازمند در خاشبه گزارش ایرنا 43 معلول ضایعه نخاعی در شهرستان خاش در انتظار دریافت کمک از سوی خیران و برخورداری از حمایت های دولت و نهادهای خدمات رسان هستند.
حیدر کرد معلول ساکن در روستای نصرت آباد بخش مرکزی خاش که از 17 سال پیش با معلولیت شدید دست و پنجه نرم می کند و همسر او با ایثارگری در پنج سال اخیر با کمک بهزیستی از او مراقبت کرده، از معلولان شاعر و نوازنده ساز و خواننده است.
این زوج در پنج سال اخیر شرایط بسیار دشواری را سپری کرده اند، اما از دو هفته قبل با پیگیری های رسانه ای و پای کار آمدن فرمانداری، بخشدار مرکزی خاش، اداره کل بهزیستی و خیران افزون بر 120 میلیون ریال کالای اساسی برای منزل این خانوار نیازمند تامین شد.
مدیرکل بهزیستی سیستان و بلوچستان گفت: افزون بر 40 هزار معلول زیر پوشش این نهاد در استان قرار دارند که افزون بر 500 نفر آنان دارای معلولیت ضایعه نخاعی هستند.
محمدرضا سراوانی افزود: معلولان دارای درجه های متفاوتی هستند که ریشه آنها اکثرا ژنتیکی، ازدواج های فامیلی، سوانح مختلف و غیره است.
وی بیان کرد: همه معلولان و از جمله معلولان ضایعه نخاعی دارای شرایط ویژه ای هستند با این وجود برای حل مشکلات مناسب سازی منازل 43 معلول ضایعه نخاعی خاش قول مساعد داده می شود.
وی با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی استان در پاسخ به درخواست خانواده معلول نیازمند حیدر کرد با مشارکت خیران مبلغ 30 میلیون ریال برای کمک به مناسب سازی و تجهیز منزل این معلول اختصاص داده است تاکید کرد: برای خانواده معلول حیدر کرد تلاش می کنیم یک مهد کودک در محیط روستا راه اندازی شود و افزون بر هشتاد میلیون ریال تجهیزات برای آن خواهیم داد.
وی ادامه داد: دهها مورد از معلولان مانند همین معلول خاشی نیازمند نگاه ویژه دولت و خیران هستند لذا از خیران درخواست می کنیم در این موضوع با بهزیستی و دیگر سازمانهای حمایتی همکاری کنند.
سراوانی افزود: از اینکه در شهرستان خاش مسئولان پای کار آمده و با بهزیستی تعامل و همکاری دارند و به رفع نیازهای محرومان کمک می کنند بسیار خوشحال هستیم و این وحدت رویه را به فال نیک می گیریم که تمام افراد نیازمند در خاش و استان زیر چتر حمایت دولت و خیران قرار گیرند.
*بالاترین درجه احسان و نیکی، ایثارگری است
امام جمعه شهرستان خاش سیستان و بلوچستان گفت: ایثارگری به عنوان بالاترین درجه احسان و نیکی یقینا برجسته ترین درجه ایمان و در نزد خدای متعال دارای جایگاه و ارزش بالایی است.
حجت الاسلام غلامرضا دهقان در دیدار با معلول از کار افتاده و همسر ایثارگر او در روستای نصرت آباد بخش مرکزی خاش بیان کرد: وقتی که یک خانم جوان از همه علاقه مندی ها و امور دنیوی و خوشی های زندگی گذشته و در اختیار همسر معلول خودش قرار گرفته، جای سپاسگزاری دارد و امیدواریم کار ایشان مورد رضایت پروردگار متعال قرار گیرد.
وی از توجه و حمایت اداره بهزیستی و بخشدار مرکزی که به صورت ویژه به این خانواده نیازمند کمک کرده اند تقدیر کرد و گفت: ما نیز در حد بضاعت خود برای حل مشکلات این خانواده کمک خواهیم کرد.
مولوی عبدالستار حسین زهی امام جمعه مسجد جامع حنفاء اهل سنت خاش هم با اشاره به اینکه انجام کار خیر و تلاش برای تامین نیازهای افراد مستمند در نزد پروردگار متعال ارزشمند بوده و در دنیا و آخرت ماندگار است، گفت: انتظار داریم همه اقشار جامعه، خیران و دولتمردان برای رفع مشکلات افراد محروم و نیازمند تلاش کنند.
معاون امور عمرانی و برنامه ریزی فرماندار خاش گفت: برای حل مشکلات زیرساختی، تفریحی، آموزشی و ورزشی روستای نصرت آباد برنامه ریزی های لازم از سوی دولت انجام شده که امیدواریم در آینده نه چندان دور شاهد آبادانی و توسعه این روستا و منطقه خاش باشیم.
بخشدار مرکزی شهرستان خاش هم گفت: خدمت به افراد نیازمند و در انتظار کمک بسیار لذت بخش است و افتخار می کنیم که توانسته ایم دل یک خانواده محتاج به خدمت را شاد کنیم.
مجتبی شجاعی بیان کرد: شرایط زندگی در جامعه کنونی کشور و منطقه با دشواری هایی رو به رو است که امیدواریم تمام خیران و افراد توانمند بتوانند با یاری رساندن به دولت برای رفع نیازهای محرومان قدمی هر چند کوچک بردارند.
ادریس تمندانی رئیس اداره بهزیستی خاش نیز گزارشی از اقدامات انجام شده ارائه داد و گفت: برای این خانواده نیازمند یخچال، گاز، فرش، کولر، جاروبرقی، ظروف و لوازم آشپزخانه، تلویزیون و غیره خریداری و با حضور مدیرکل سازمان بهزیستی استان، امامان جمعه شیعه و سنی، معاون عمرانی فرماندار، بخشدار مرکزی و شماری از مسئولان محلی خاش به آنان اهداء شد.
خاش در 185 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.
7310**6081 خبرنگار: محمدامین میربلوچزهی**انتشار دهنده: حیدر سرایانی
اخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید. @irnazahedanانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید