وزیر پیشنهادی بهداشت: گرد و غبار را از چهره بهداشت زدودیمبه گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، سید حسن قاضی زاده هاشمی امروز چهارشنبه در دومین روز بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی در مجلس شورای اسلامی افزود: در چهار سال گذشته دولت و حاکمیت به حوزه سلامت توجه جدی داشت.
وی ادامه داد: به رغم کاستی های موجود کارنامه چهار ساله دولت یازدهم نشان می دهد که در این دوره با حفظ و ارتقای سلامت مردم، امانتداری و مبارزه با فساد در اولویت کار وزارت بهداشت بود.
وی گفت: چهارسال پیش در چنین ادواری به رسم همه ادوار گذشته در محضر شما نمایندگان برنامه دولت یازدهم را در حوزه سلامت تقدیم کردم، برنامه ای که با همراهی و مساعدت جمعی از خردمندان و صاحبنظران حوزه سلامت تدوین شده بود و امروز مجددا برای اخذ رأی اعتماد در محضر نمایندگان ملت حاضر شده ام در حالی که کارنامه چهار ساله توفیق حضور من در پیش روی شماست.
هاشمی افزود: چهار سالی که با تمام تلخی ها و شیرینی هایش به سرعت سپری شد، امروز همه نمایندگان مجلس از جمله 76 نماینده ای که در مجلس قبل حضور داشتند انتظار شنیدن برنامه من برای دولت دوازدهم هستند.
وی گفت: دستاوردهای دوره گذشته که در قالب طرح تحول سلامت و سایر برنامه های اصلاحی و توسعه ای به واسطه جهادگران عرصه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و روسای و مدیران دانشگاههای علوم پزشکی و سازمان های وابسته به پشتوانه امدادهای الهی؛ حمایت های مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری، روسای مجلس و قوه قضاییه، ائمه جمعه و شما نمایندگان و همدلی اعضای هیات دولت و جامعه پزشکی و پیراپزشکی و شما نمایندگان مجلس بدست آمد در بسیاری از موارد کم نظیر و به عنوان تجربه موفق نظام سلامت جمهوری اسلامی قابل ارائه به جامعه جهانی است.
هاشمی ادامه داد: در دولت یازدهم دوره گرد و غبار کم توجهی از چهره بهداشت و درمان زدوده شد و موضوع و گفتمان سلامت به گفتمان قالب دولت و بلکه حاکمیت تبدیل شد تا جایی که علی رغم کاستی ها می توان دولت یازدهم را دولت سلامت محور نامید.
وی گفت: نمایندگان موافق و مخالف بخشی از کارنامه 500 هزار زن و مرد تلاشگر و خستگی ناپذیر را در دومین وزارتخانه پر جمعیت کشور که بیش از سایر وزارتخانه ها،کار و تنوع خدمت دارد و ماموریت خطیر سلامت ایرانیان به عهده اوست را توضیح دادند، آنچه من باید اضافه کنم این است که ما در طول چهار سال گذشته با حفظ و ارتقای سلامت مردم ایران و امانتداری که دوستان شما و برخی از شما چهار سال پیش به ما سپردید صادق بودیم.
هاشمی گفت: با مطالعه و مشورت برای اجرای قانون برنامه پنجم و با وقت گذاری و پاکدستی و کار حرفه ای و غیر نمایشی و نظم و انضباط باعث ارتقای شاخص های بهداشتی و درمانی کشور شدیم و سلامت مردم را در تمام زمینه ها مطالبه کردیم.
وی اضافه کرد: هنگام شروع دولت یازدهم پرداخت بیش از 56 درصد هزینه های سلامت از جیب مردم کشور ما را در زمره 40 کشور آخر دنیا قرار داده بود، در حالی که این شاخص در برنامه چهارم و پنجم توسعه مورد عنایت قانونگذار قرار گرفته و بهبود آن را تا 30 درصد به دولت های وقت تکلیف کرده بودند.
وزیر پیشنهادی بهداشت گفت: بر اساس بررسی های بی طرفانه مرکز آمار ایران مفتخریم که اعلام کنیم این رقم به کمتر از 39 درصد کاهش یافته است، کم کردن 16 درصد از سهم پرداخت مستقیم مردم در کمتر ازسه سال در هیچ جای دنیا سابقه ندارد به ویژه آنکه برای کاهش هر یک درصد از سهم پرداختی مردم باید 790 میلیارد تومان هزینه شود که این دولت با کمتر از یک سوم به این توفیق دست پیدا کرد.
هاشمی گفت: با همکاری وزارت، تعاون،کار و رفاه اجتماعی حدود 11 میلیون نفر با پرداخت حق بیمه از طرف دولت تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و امروز می توان ادعا کرد که هر ایرانی متقاضی بیمه سلامت صرف نظر از توانایی پرداخت حق بیمه می تواند تحت پوشش بیمه قرار گیرد.
وی گفت: آنچه درباره به خاک سیاه نشستن بیمه ها فرمودند مربوط به این بخش است که طبق آمار وزارت کار، حدود 85 درصد کسانی که بیمه شدند،درآمدشان کمتر از یک میلیون تومان بود، یکی از دلایل مشکلات بیمه ها غیر از تامین اجتماعی که حسابش جداست و نمی خواهم وارد بحث آن شوم و اکثر شما وضعیت آن را خوب می دانید به خاطر این است که از امسال در بودجه سالیانه سرانه برای این افراد در نظر گرفته شده است، یعنی در دو سال و نیم گذشته سفره ای را پهن کردید بدون اینکه سرانه داشته باشد. معلوم است که صورتحساب می آید و من مطمئن هستم که در دولت دوازدهم با قول هایی که ریاست محترم جمهوری پیش بینی کرده اند این وضعیت ادامه نخواهد داشت.

*فرصت های بی نظیری برای استقرار نظام ارجاع ایجاد شد
وی گفت: در این مدت زیرساخت های بهداشتی در قالب ساخت خانه های بهداشت و پایگاه های بهداشتی و ساخت 24 هزار تخت بیمارستانی ، مورد توجه قرار گرفت و فرصت های بی نظیری برای خرید راهبردی و استقرار نظام ارجاع فراهم شده است.
هاشمی ادامه داد: در حیطه آموزش و پژوهش با هدف مرجعیت علمی در منطقه و به لطف همکاری اعضای برجسته هیات علمی و با طراحی بسته های تحول و نوآوری در آموزش پزشکی تحولات عظیمی حاصل شد.
وی گفت: توسعه راهبردی، ماموریت گرا شدن دانشگاه های علوم پزشکی،اجرای نظام آمایش سرزمینی، ارتقای توانمندی دانشگاهها، توسعه آموزش عالی و افزایش 30درصدی ظرفیت پذیرش پزشکی و دندانپزشکی و فوق تخصصی از جمله این توفیقات است.
وزیر پیشنهادی بهداشت افزود: بومی گزینی در کنکور سراسری با اولویت مناطق محروم و روستاها و استقرار نظام ثبت بیماریها برای بیش از 40 برنامه ملی از توفیقات دولت در چهار سال گذشته است.

*ایران رتبه اول تولید علوم پزشکی در ایران
وی گفت: اکنون در منطقه رتبه اول تولید علم را در رشته پزشکی داریم و در چهار سال گذشته 30 درصد به تعداد مقالات ایرانیان اضافه شده است.
وی گفت: شاید سردرگمی مردم در پیدا کردن دارو را در سالهای 90 و 91 به یاد داشته باشید، امروز تعداد داروهای کمیاب از 350 قلم به کمتر از 30 قلم کاهش یافته است. واردات دارو با وجود 11 میلیون نفری که بیمه شدند در دولت یازدهم 400 میلیون دلار کاهش پیدا کرد.
هاشمی افزود: سهم داروهای تولید داخل از کل بازار دارو از 60 درصد به 70 درصد افزایش یافت. میزان صادرات دو برابر شد این یعنی توجه به اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخل و به طور میانگین در هر ماه دو داروی جدید ایرانی وارد بازار کردیم.
وزیر پیشنهادی بهداشت گفت: دوست عزیزی به عنوان مخالف به مشکلاتی در حوزه دارو اشاره کرد و مطالبی بیان کرد که متاسفم مسائلی قبل از اینکه در قوه قضاییه رسیدگی شود در تریبون مجلس اعلام شد. در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی همیشه حرف و حدیث بوده ، هر کسی مدرک و مطلبی دارد می تواند به دستگاه قضایی بدهد، مگر اینکه دستگاه قضایی را قبول نداشته باشید و ما تابعیم در برابر قانون.
وی افزود: چون از افرادی اسم برده شد، باید عرض کنم که در دو سال و نیم گذشته حاشیه سازی در این عرصه بسیار زیاد بوده است، در همه دولت ها چندین مسئول در حوزه غذا و دارو تغییر می کردند، بارها تحقیق و تفحص ولی در این دولت شا هد موفقیت های فراوانی بودیم.

*نسبت به فساد بسیار حساس هستم
هاشمی گفت: من بارها از روز اول گفته ام که نسبت به فساد بسیار حساس هستم، این طلبی است که رئیس جمهوری هم بارها گفته اند، و هر کسی مطلبی و مدرکی دارد می تواند ارائه کند؛ البته اشکالات مدیریتی در آن بخش داریم که در دولت دوازدهم اصلاح می شود.
وی اضافه کرد: در مورد تعارض منافع مطلبی را بیان کردند، معنا این است که در وزارت بهداشت مهندس بگذارید، در وزارت دادگستری یک پزشک بگذارید، در راه وساختمان متخصص علوم سیاسی بگذارید و در وزارت امور خارجه همچنین، مهم این است که دقت کنید فساد نباشد.
وی گفت: وزارت راه و شهرسازی را باید به یک یک مهندس راه و شهرسازی بسپارید، علوم سیاسی و صنعت را باید به همان فرد بسپارید، از شایسته سالاری اسم بردند، شایسته سالاری به معنای این است که هر کسی در جای خودش و با تخصص خودش باشد.
هاشمی افزود: من افتخار می کنم در این دولت کسانی که در حوزه بهداشت و درمان بودند که در طول تاریخ ایران بی نظیر هستند، در تیمی که به ما کمک کردند سه نفر وزیر دوره های گذشته بودند، آقای دکترفاضل،دکتر ملک زاده در ستاد وزارت بهداشت بودند و افراد دیگری صادقانه در دانشگاه های علوم پزشکی مسئولیت قبول کردند.
وزیر پیشنهادی بهداشت گفت: در مورد سپرده گذاری در حساب های دانشگاههای علوم پزشکی هم مطالبی بیان شد، ما 625 بیمارستان داریم و این بیمارستان ها متاسفانه 120 هزار پرسنل دارند که اینها ردیف پرداخت ندارند، باید حقوق این پرسنل را از درآمد بیمارستان بدهند.
وی گفت: حقوق یک ماه این افراد 350 میلیارد تومان می شود، بیمارستان برای اداره خودش و پرداخت حقوق این پرسنل نباید 350 میلیارد یا 400 یا 500 میلیارد تومان در حسابش داشته باشد یا خیر.

*مفسدان پشت پرده شرکت های تجهیزات پزشکی جوسازی می کنند
هاشمی افزود: ما حتما هیات امناها را در دولت های بعد تقویت می کنیم، شرکت هایی که گفته شد، همه در دولت های گذشته درست شده و الان که برخی افرادی که فاسد هستند، فشار آمده و پشت شرکتهای تجهیزات پزشکی هستند، از هیات امنا اشکال می کنند.
وی گفت: مگرهیات امنای ارزی مصوب مجلس نیست، هیات امنای مصوبه مجلس نیست، مگر دیوان محاسبات اعلام نکرد که این هیات با وجود صندوق های متعددی که دارد جزو پاکترین ها بوده است.
هاشمی افزود: یک مقدار مطالعه کنید، هیات امنای ارزی نه تنها حیات خلوت کسی نیست بلکه توانسته، دستگاه ام آر ای را که 6 میلیارد تومان می ارزد به قیمت یک میلیارد تومان خریداری می کند.

*حقوق وزیر بهداشت 3 میلیون و 750 هزار تومان است
وی گفت: یک مطلبی را هم گفتند که من دلم درد آمد، معلوم است که این حرف ها از روی اطلاع نیست، فرمودند که لنز داخل چشمی وارد می کنم. حقوقی که به من در این دولت دادند، حقوقی است که از دانشگاه می گیرم و از سه میلیون و 270 هزار تومان بیشتر نیست و این همان حقوق های نجومی است که همه جا متاسفانه گفتید.
وی افزود: در طول دوران زندگی به هیچ کار اقتصادی نپرداختم، نه شرکت، نه زمین نه ساخت و ساز نه هیچی، بچه های من هنوز راه وزارت بهداشت را بلد نیستند، از بین برادران و خواهران و فامیل من فقط یک برادر من سابقه نمایندگی مجلس دارد و برای کارهای مردم سه نوبت کمتر از یکساعت در وزارت بهداشت حضور داشته است.ممنونم از اینکه به نوعی پاکدستی ما را به نقطه مقابل آن نسبت دادید.
هاشمی ادامه داد: البته با وجود همه کارهای انجام شده در دولت گذشته هنوز در ابتدای راه هستیم، تجربه چهار سال گذشته اقتضا می کند که بازمهندسی جدیدی در حوزه سلامت صورت گیرد به نحوی که با اصلاح طرح تحول سلامت منطبق با برنامه ششم توسعه و اولویت دادن به پیشگیری و بهداشت که می تواند محصول ذاتی آن ارتقای شاخص های سلامت باشد را باید بیشتر مورد توجه قراردهیم.
وی گفت: توجه به شاخص های سلامت در طرح تحول سلامت به معنای بی توجهی به سایر بخش ها نبوده است، حتما گزارش دکتر لاریجانی، رئیس محترم مجلس را به خاطر دارید، بر اساس گزارش ایشان امروز در حوزه بهداشت و درمان در منطقه و دنیا می توانید به رتبه ایران افتخار کنید.
وزیر پیشنهادی بهداشت افزود: به نظر می رسد اقدامات با لحاظ اصلاحات لازم با توجه به تجارب گذشته باید استمرار یابد، و حتما این کار در برنامه چهارساله جدید در چارچوب سیاست های کلی سلامت و احکام برنامه ششم با حمایت دولت و مجلس به اجرا در می آید.
وی گفت: برای استمرار طرح تحول سلامت لازم است توجه شما را به دو چالش مهم جلب نمایم و برای حل این دو مسئله علاوه بر رئیس جمهوری از شما نمایندگان مجلس استمداد بطلبم، در کارکرد تولیت با مشکلات جدی مواجه هستیم.
وی گفت: عدم تعریف تولیت نظام سلامت،تکثر صندوق های بیمه و یکسان نبودن بسته پایه خدمات، جدا بودن شورای عالی بیمه سلامت از تولیت و تعدد مراکز سیاستگزاری و برنامه ریزی پاسخگویی و مدیریت این بخش را بسیار مشکل کرده است.
هاشمی افزود: در زمینه تامین منابع پایدار سلامت چنانچه دولت و مجلس نظامی کارآمد را در تعریف منابع جدید و غیر وابسته به درآمد نفت تعریف کنند، نظام تامین منابع مالی سلامت و بیمه های سلامت حل خواهد شد.
وی ادامه داد: اکنون با توجه به سیاست های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری و برنامه ششم توسعه، نقشه راه و برنامه دولت دوازدهم در حوزه سلامت تبیین و تقدیم شما نمایندگان شده است.

*خطایی از روی عمد نداشتم
هاشمی گفت: آنچه مربوط به گذشته است باید عرض کنم که کتمان نمی کنم که در اجرای برنامه ها و انتخاب همکاران دچار اشتباه و خطا نشدم، همه انسانیم، نقاط ضعف و نقاط قوتی داریم، ولی خطای من از روی عمد نبوده است، قصور بوده ولی تقصیر نبوده است.
وی افزود: از همه به خصوص 186 نماینده ای که به عنوان موافق ثبت نام کردند تشکر می کنم. ما مصمم به ادامه و اصلاح طرح تحول سلامت، با اولویت بهداشت بر درمان هستیم، استقرار نظام ارجاع و برنام پزشک خانواده در قالب نظام خدمات جامع و همگانی سلامت جزو اولویت های دولت دوازدهم است، رسیدن به هدف مرجعیت علمی در آموزش و پژوهش دور از دسترس نیست و مجموعه برنامه های تحول و نوآوری آموزش و پژوهش د ردولت دوازدهم با قوت دنبال می شود.
وی گفت: اجرای این برنامه ها مستلزم حمایت دولت و مجلس است و اعتقاد داریم جزو ارتقای کارایی درون بخشی، حاصلی جز هدررفتن منابع نخواهیم داشت.
هاشمی افزود: در دور جدید برآنیم تا با تدوین سیاستی روشن، کنترل هزینه ها، جیره بندی منابع و اولویت بندی مداخلات سلامت از این موضوع که منابع محدود صرف خدمات اساسی و حمایت از مناطق محروم شود، اطمینان حاصل کنیم.
وزیر پیشنهادی بهداشت گفت: همچنین برای اجرای این برنامه ها نیازمند تفکیک نقش ها و اصلاح ساختار و چابک سازی وزارت بهداشت هستیم.
به گزارش ایرنا، سید حسن قاضی زاده هاشمی، برای دومین بار برای تصدی پست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مجلس معرفی شده است. اگر او با سوابق علمی، اجرایی و روحیه جهادی خود بتواند رأی اعتماد از مجلس بگیرد و چهار سال دیگر سکاندار این وزارتخانه باشد،اولین وزیر بهداشتی خواهد بود که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هشت سال در این سمت بوده است.
قاضی زاده هاشمی در حوزه چشم پزشکی از برجسته ترین پزشکان ایران و حتی جهان است، 350 مقاله او در مجلات بین‌المللی چاپ شده و از این نظر در میان چشم پزشکان ایران، رتبه اول را داراست. در بیش از 2500 مقاله بین المللی به مقالات وی استناد شده است که از این نظر نیز رتبه اول را در میان چشم پزشکان ایرانی دارد و در چشم پزشکی دنیا از نظر تعداد مقاله رتبه 19 را دارد.
از نظر مقالات علمی اپیدمیولوژی عیوب انکساری چشم رتبه اول جهان و در زمینه مقالات علمی در خصوص همه زمینه های عیوب انکساری رتبه سوم جهان را دارد. 10 کتاب چشم پزشکی نیز تألیف کرده است و در جشنواره های علمی از قبیل رازی، ابن سینا و فارابی جز رتبه های برتر بوده است.
او بیش از 30 روش جراحی چشم را برای اولین بار در ایران انجام داده است. از نظر تعداد عمل جراحی چشم در دنیا کم نظیر است و از نظر مقالات علمی اپیدمیولوژی عیوب انکساری چشم رتبه اول جهان و در زمینه مقالات علمی عیوب انکساری رتبه سوم جهان را دارد.
قاضی زاده هاشمی پس از پایان تحصیلات به عنوان طبیب و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران مشغول به کار شد و تاکنون بیش از 100 متخصص چشم پزشکی و 20 فلوشیب قرنیه را در بیمارستان فارابی تربیت کرده است که همگی آنان اکنون از اساتید برجسته این رشته در کشور هستند.

**تجارب اجرایی دکتر قاضی زاده هاشمی
تجربه اجرایی قاضی زاده هاشمی شاید به اوایل انقلاب در سازمان جهاد سازندگی بر می گردد وقتی که به عنوان عضو شورای مرکزی جهاد سازندگی کشور مشغول به کار شد. بعد از آن با شروع جنگ در فرماندهی مهندسی رزمی قرارگاه های نجف، خاتم الانبیاء و ستاد کربلا و فرماندهی مهندسی رزمی در 10 عملیات دفاع مقدس فعالیت داشت. او در سال های 60 تا 62 مسئول ستاد پشتیبانی جنگ جهاد سازندگی کشور و مسئول مستقیم ستاد بازسازی جهاد سازندگی در مناطق جنگ زده کشور بود.
از سال 1376 در دولت هفتم مشاور وزیر بهداشت و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی بود. در دولت هشتم رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران شد و از سال 1390 دبیر کل انجمن چشم پزشکان ایران است.
او علاوه بر فعالیت های جهادی، علمی، آموزشی و اجرایی در بخش خصوصی و امور خیر نیز دستی بر آتش دارد، در سال 1371 مجموعه غیر دولتی چشم پزشکی نور را تأسیس کرد و علاوه بر طبابت و جراحی، اولین مرکز تحقیقات چشم پزشکی بخش خصوصی را سه سال قبل از وزارتش تاسیس کرد. همزمان مجموعه نورآوران سلامت را به عنوان یک پروژه خیریه ایجاد کرد و برای اولین بار تریلی های مجهز را که شبیه یک درمانگاه سیار است به مناطق محروم برد و به درمان بیماری های چشم در مناطق محروم پرداخت. البته تیمی از پزشکان و دندانپزشکان نیز در بسیاری از این سفرها همراه او بودند روحیه ای که به گفته او از یک پزشک مشهدی خیر در دوران کودکی یاد گرفته بود و دوران وزارت نیز با 450 سفر به مناطق محروم ادامه یافت.
قاضی زاده هاشمی یک سیاستمدار میانه روست که بارها فاصله گرفتن از آرمان اخلاقی دوران انقلاب و بداخلاقی، افزایش دروغ، ریاکاری و غیبت را مهمترین آسیب کشور می داند. همسر او دکتر لیلی کوچک زاده، متخصص کودکان و فوق تخصص سرطان کودکان است، او سه فرزند دارد که هر سه در رشته پزشکی هستند، فاطمه روانپزشک است و مریم نیز دانشجوی رشته تخصصی روانپزشکی است و علیرضا نیز پزشکی می خواند.

** قاضی زاده هاشمی؛ وزیر بهداشت دولت یازدهم
سید حسن هاشمی سال 92 در دولت یازدهم از طرف حسن روحانی به عنوان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مجلس معرفی شد و رأی اعتماد گرفت. او از افراطی گری سیاسی پرهیز دارد و یک پزشک جهادی میانه رو است که توانست در وزارت بهداشت دولت یازدهم جمعی از دانشمندان و مسئولان اجرایی تراز اول کشور را در وزارت بهداشت جمع کند، افرادی که برخی از آنها در گذشته وزیر بودند و به عنوان مشاور و معاون وزیر در کنار او قرار گرفتند.
او در شرایطی وزارت بهداشت را در دولت یازدهم تحویل گرفت که کمبود دارو در کشور در بدترین شرایط بود و می رفت کشور در وضعیت بحران دارویی قرار گیرد. پرداخت از جیب مردم برای درمان و فقر ناشی از آن به اوج رسیده بود و فرسودگی شبکه بهداشتی و درمانی کشور امکان ارائه خدمات بهداشتی -درمانی رضایت بخش به مردم را در نظام سلامت از بین برده بود.
این پزشک 58 ساله چهار سال پیش توانست با تیم معاونان و مدیران خود ظرف چند ماه بر بحران دارویی فائق آید و بعد از آن از اردیبهشت سال 93 طرح تحول سلامت را با هدف کاهش هزینه های درمانی مردم، نوسازی شبکه بهداشتی- درمانی و بیمارستان های کشور، افزایش دسترسی مردم به خدمات سلامت و عادلانه تر شدن خدمات سلامت در کشور اجرا شروع کرد که دستاوردهای این طرح در کنار برجام به عنوان یکی از مهمترین اقدامات دولت یازدهم مطرح است.
اجتمام 3063****9185**3229 ** 1569
خبرنگاران: افشین شاعری و حنانه شفیعی ** انتشار: علی حبیبی

*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaejانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید