وزیر بهداشت: آزمون ها از استاندارد لازم برخوردار شده استبه گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت بهداشت، دکترسیدحسن هاشمی، در مراسم افتتاحیه شصت و چهارمین دوره آزمون دانشنامه تخصصی و سی و یکمین دوره آزمون دانشنامه فوق تخصصی، ضمن اظهارتاسف برای رخداد حادثه تلخ واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان هرمزگانی، ادامه داد: درحالیکه تلاش های بسیاری برای کم کردن مرگ یک مادر یا یک نوزاد به ویژه در همان استان هرمزگان یا استان سیستان و بلوچستان صورت می گیرد و درطول چهارسال گذشته آمار مرگ و میر در استان سیستان و بلوچستان برای مادران بیش از دوسوم کاهش پیدا کرده است، ازدست دادن این تعداد دانش آموز نخبه باعث اندوه فراوان است.
وزیربهداشت سخنان خود را درخصوص حوزه آموزش پزشکی ادامه داد و اظهار داشت: در حوزه آموزشی کارهای زیادی صورت گرفته است، که با وجود سختی راه، به نتیجه رسید.
هاشمی گفت: تمام تلاش ها برای حفظ استانداردها است که این اتفاق افتاد و در دانشگاه ها رفتارهایی مشابه آنچه در گذشته وجود داشت، کمتر مشاهده می شود.
وزیربهداشت با بیان اینکه آزمون ها از استاندارد لازم برخوردار است، خاطرنشان کرد: تشکیل مرکز سنجش آموزش پزشکی در وزارت بهداشت اقدام ارزشمندی است و امید است با تقویت بیشتر، راهکارهای بهتری در جهت اجرای آزمون ها در پیش گرفته است.
هاشمی گفت: کشور در حوزه های مختلف از جمله حوزه سلامت مشکلات زیادی دارد که باید با تلاش همگانی برطرف شوند، چراکه وضعیت دولت از لحاظ اقتصادی مناسب نیست و لذا باید منابع جدید خلق شود، یا اینکه در هزینه کرد منابع صرفه جویی صورت گیرد.
وزیربهداشت با بیان اینکه دانشگاه ها می توانند در هزینه کرد منابع که بسیار محدود است، به بیمه ها و وزارت بهداشت کمک های شایانی کنند تا این صرفه جویی حاصل شود، ادامه داد: مشکل ما در کشور این است که همه بخشی نگاه می کنند، هرکسی گروه و رشته خود را درنظر می گیرد، در حالیکه ما یک کشور 80 میلیون نفری با در خواست های مختلف هستیم که بخشی از این درخواست ها و تقاضاها، منطقی و بخشی دیگر تحت تاثیر فضای سیاسی کشور به تولید توقعات غیرمنطقی منجر شده است.
وی اظهارکرد: طرح تحول سلامت برای مردم برکات زیادی داشت و علیرغم بدعهدی های عده ای، شهد شیرین آن را مردم حس کردند، خصوصا بیمه شدن ١١ میلیون نفری که حقوق زیر یک میلیون تومان داشتند.
وزیربهداشت با بیان این که در استفاده از دفترچه بیمه های سلامت باید دقت شود، چرا که مانند دسته چک سفید امضا شده است، ادامه داد: ممکن است هزینه های بیشتری بتراشد، بنابراین لااقل برای خدمات سرپایی باید سقف درنظر گرفته شود و در این راستا نیز پزشکان باید همکاری کنند.
هاشمی با تاکید بر صرفه جویی در مصرف منابع، ادامه داد: راهنماهای بالینی یک پیشنهاد است و هر گروهی باید روش های تشخیص و درمان موثری را با درنظر گرفتن اصل صرفه جویی درپیش بگیرد.
وزیر بهداشت گفت: بوردها، همانطور که در طی سال های گذشته برای رفع کمبود ها کمک های زیادی کرده و فوق تخصصان بی شمار و خبره ای را تربیت کردند، در کاستن درد و آلام مردم نیز می توانند، راهگشا باشند.
وی درخصوص چشم انداز آموزش در کشور گفت: می توان به مقوله آموزش به دو شکل نگاه کرد، اینکه آموزش پزشکی هنوز در وزارت علوم است و مرزهای دانش را درمی نوردد و یا اینکه آموزش در وهله اول در مسیر خدمت به مردم پیش برود. بنابراین باید قبول کرد که آموزش عالی علوم پزشکی از وزارت علوم جدا شده است و آموزش باید در خدمت بهداشت و درمان کشور و مردم باشد.
هاشمی درخصوص گذراندن سال های طرح و ضرورت توجه به تعهدبومی، گفت: هم اکنون که موظف به اجرای تعهد بومی هستیم، می توان در برخی رشته ها، ظرفیت را افزایش داد، چراکه در برخی رشته ها دچار کمبود هستیم و باید در برنامه های آتی مشکل رفع شود و طرح که ظالمانه است برداشته شود، طرح زمانی موثر است که در خدمت آمورش و خدمت به مردم باشد، در غیر اینصورت فقط یک کار اجباری محسوب می شود که اثر بلند مدتی نخواهد داشت.
وزیربهداشت خاطرنشان کرد: کم کردن سال های طرح، در 10 رشته آغاز شده است که 5 رشته کلا حذف شد و 5 رشته دیگر نیز کم شد.
هاشمی افزود: یکی از مشکلاتی که در سال های اخیر وجود داشته است، رقابت های بیجا و تنش های بی موردی بود که حاصلی به جز تضعیف جامعه پزشکی نداشت.
وی تاکید کرد: بوردهای تخصصی باید کار علمی را دنبال کنند و ورودشان به مسایل سیاسی و صنفی صحیح نیست. بنابراین وظیفه بوردها سیاست گذاری در مقوله آموزش پزشکی و مهارت های پزشکی است .
هاشمی به اعضای هیئت بورد تخصصی توصیه کرد: در آزمون بورد تخصصی همان مطالبی که آموزش داده اید را امتحان بگیرید و در طرح سؤالات سخت نگیرید و کم خطا عمل کنید.
وزیر بهداشت در پایان تاکید کرد: کشور متعلق به همه است و باید تلاش کنیم ضعف های موجود را به حداقل برسانیم.
اجتمام/1193/1724
تنظیم:حسن حیدری * انتشار: حسین فتح الهی
آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaejانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید