وزیر بهداشت:علاقمند گسترش همکاری درکنترل بیماریهای ایدز ومالاریا با آفریقای جنوبی هستیمبه گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، حسن هاشمی عصرامروز( شنبه) در دیدار با خانم «نالدی پاندور» افزود: ایدز و مالاریا از جمله بیماری هایی است که در آفریقا شیوع دارد و ایران نیز از این مشکل رنج می برد.
وی با بیان این که همکاری های میان دو کشور برای کنترل دوبیماری ایدز و مالاریا افزود: در گذشته همکاریهای خوبی بین دو کشور وجود داشته ولی اکنون این همکاری با نظارت و حضور دو دولت ایران و آفریقا جنوبی انجام خواهد شد و امیدواریم این دیدار زمینه گسترش بیشتر همکاری ها را فراهم کند.
هاشمی ادامه داد: امیدواریم کشور آفریقای جنوبی موقعیت و شریک خوبی برای ایران باشد و یکی از مقاصد فناوری های جمهوری اسلامی به حساب آید.
وزیر بهداشت با تاکید بر این که هر دو کشور از توانمندی های یکدیگر بهره می برند، گفت: البته در موضوع سلامت حوزه های مفقوده ای بین دو کشور داریم که می توانیم با برنامه ریزی منسجم و کارشناسی بر روی آنها همکاری داشته باشیم.
وی با اعلام این که ایران نیزهمچون آفریقا علاقمند ارتقای دانش اجتماعی در حوزه سلامت است، اظهار کرد: یکی از معاونت های وزارت بهداشت در ایران معاونت اجتماعی است که تشکل های مردم نهاد زیادی با آن همکاری دارند.
هاشمی در باره مجمع خیرین سلامت گفت: این مجمع سالانه با حضور رییس جمهوری برگزار و در همه استانها کشور نیز نمایندگی دارد.
وی در باره دیگر توانمندی های ایران در حوزه پزشکی افزود: هم اکنون ایران دارای 100 دانشکده پزشکی است و فارغ التحصیلان آنها در حوزه های بین المللی دارای رتبه های جهانی هستند.
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در باره همکاری های مشترک بین دو کشور گفت: امیدواریم همکاری هایی در حوزه مطالعات پزشکی داشته باشیم و آن را در قالب مجلات به اشتراک بگذاریم.

** آفریقا جنوبی مشتاق تعمیق همکاری ها در حوزه تحقیقات است
وزیرعلوم و فناوری آفریقای جنوبی نیز در این دیدار در باره روابط ایران و آفریقای جنوبی گفت: روابط ما بسیار گسترده است و مشتاق تعمیق همکاری ها درحوزه تحقیقات هستیم.
نالدی پاندوربا بیان این که امیدواریم بتوانیم محققانی در حوزه علوم پزشکی پرورش دهیم، افزود: ایران محققان بسیاری را در سطح جهانی دارد و ما از این همکاری های خوشحال هستیم.
اجتمام**1193*1724*3377
خبرنگار:سمانه زین العابدین انتشار: حسین فتح الهیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید