مکمل ها در کمین سلامت ورزشکاران / نارسایی کلیوی ارمغان مکمل ها برای سه ورزشکار فارسبه گزارش خبرنگار ایرنا ، دکتر حیدر صفر پوردوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: قطعا بیشترین آسیب در برابر سودجویی برخی از افراد که در باشگاه های ورزشی به صورت خودسرانه و غیر مجاز مبادرت به توزیع این نوع مکمل های می کنند به وزشکاران وارد می شود از این رو ورزشکاران باید نخستین کسانی باشند که در برابر تقاضای کاذب برای استفاده از مکمل های ورزشی مقاومت کنند.
این مقام مسئول افزود:مکمل ها به 2 دسته مکمل های تغذیه ای و دارویی تقسیم می شوند که مانند هرترکیب دیگری اگر بی رویه و نابجا مصرف شوند می توانند عوارض کوتاه مدت و یا بلند مدت خفیف و یا کشنده داشته باشند.
سرپرست هیات پزشکی ورزشی استان فارس گفت:میزان آهن موجود دربرخی ازمولتی ویتامین ها بالاست و مصرف آهن اضافی و تجمع آن در بدن می تواند احتمال ابتلا به بیماری های قلبی وعروقی و برخی از بیماری های بدخیم را افزایش دهد.
صفر پور با بیان اینکه هیات پزشکی ورزشی استان فارس با تشکیل گروههای نظارتی همه باشگاه های ورزشی را از نظر توزیع مکمل های ورزشی پایش می کند گفت : در عین حال ممکن است به صورت زیرزمینی و مخفیانه برخی از این مکمل ها توزیع شود، نقطه مهم آگاهی ورزشکاران و سرپرستان ورزشی و مدیران باشگاه ها نسبت به عوارض استفاده از مکمل ها است که باید آنها به آگاه سازی ورزشکاران اقدام و از عرضه این مکمل ها در باشگاه ها جلوگیری کنند.
سرپرست هیات پزشکی ورزشی استان فارس با بیان اینکه عمده این مکمل ها به صورت قاچاق وارد می شوند گفت : فاجعه بار تر این که بسیاری از این مکمل ها دست ساز است و افراد سودجود با ترکیب برخی از مواد روانگردان و عناصر دیگر اقدام به ساخت مکمل ها می کنند، عوارض و آسیب های مکمل های دست ساز به مراتب بیشتر از محصولات قاچاق وارداتی است.
مدیر کل تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه نسبت به عوارض روانی ناشی از مصرف مکمل ها هشدار داد و گفت: بسیاری از کسانی که این مکمل ها را مصرف می کنند باید منتظر عوارض روانگردان ها و آسیب های روانی ناشی از مصرف آن باشند.
صفرپور با بیان اینکه 70 باشگاه ورزشی دراستان فارس در 2 ماه گذشته تحت پایش قرار گرفته اند گفت : استان فارس به عنوان استان پیشتاز در کشور، ستاد مرکزی نظارت بر سلامت باشگاه های ورزشی را فعال کرده و برای نظارت و پایش باشگاه ها عزم جدی دارد ، با برگزاری دوره ای آموزشی نیز سعی شده عوارض و آسیب های مصرف مکمل ها برای باشگاه ها تشریح شود، روشهای تهیه مکمل های مجاز و معرفی مراکز معتبر عرضه این محصولات نیز برای باشگاههای ورزشی تبیین شده است.
وی همچنین نوید برگزاری سمینار سالانه پزشکی ورزشی در استان فارس در پنجشنبه آتی داد و گفت:بخشی از این همایش نیز به تببین و بررسی عوارض مکمل های دارویی ورزشی اختصاص دارد که با نظر کارشناسان و استادان دانشگاه این موضوع بررسی و تبیین می شود.
خبرنگار : نیکنام خشنودی ** انتشاردهنده:‌غلامرضا مالک زاده
6113 /1876انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید