مراکز اهدای خون باید در شان اهدا کننده باشدبه گزارش روز دوشنبه ایرنا از سازمان انتقال خون، علی اکبر پورفتح اله در بازدید از روند ساخت مراکز جدید انتقال خون توسط مجمع خیران در استان تهران اظهار کرد: مراکز اهدای خون باید بزرگ و مناسب باشد و قابلیت خونگیری در حجم بالا و جذب تعداد بیشتر اهداکنندگان را داشته باشد.
مدیر عامل سازمان انتقال خون قابلیت دسترسی بیشتر و امکان تکریم اهدا کنندگان را از ویژگی های این مراکز دانست که سبب افزایش کیفیت خون نیز می شود.
وی با اشاره به گزارشی از سازمان جهانی بهداشت گفت: این پژوهش نشان می دهد که در کشورهای در حال توسعه مراکز با میزان اهدای خون در حد سه تا پنج هزار واحد در سال فعال هستند در حالی که در کشورهای توسعه یافته و برخوردار هر مرکز 20 هزار واحد خون دریافت می کند.
پورفتح اله اعلام کرد با همت مجمع خیرین انتقال خون ، پنج مرکز جامع در استان تهران در حال ساخت است و بیش از 80 درصد پیشرفت داشته است که پیش از پایان سال آماده بهره برداری می شود، چهار مرکز به عنوان مرکز جامعه اهدای خون و یک مرکز نیز خاص فرآوری تعریف شده است.
وی ادامه داد: به زودی مراکز جدید در اختیار اداره کل انتقال خون استان تهران قرار می گیرد واین یک فرصت طلایی برای استان تهران است تا تغییر نگاه در مورد اهدای خون را نهادینه کند.
پور فتح اله افزود: انتظار می رود این مراکز نیز مانند مرکز وصال مناسب وضامن سلامت و کفایت خون باشند.
وی برنامه ریزی برای آموزش، حفظ و جذب اهدا کنندگان به شیوه های جدید را از اولویت های فرهنگ سازی برای این مراکز دانست و افزود: در این مراکز جامع اهدای گلبول قرمز، پلاکت و پلاسما اهدا خواهد شد و با یک برنامه ریزی مناسب تا سال ها نیاز استان رفع خواهد شد.
مدیر عامل سازمان انتقال خون افزود: چنین مراکزی باید در تمام کشور به عنوان بستر مناسبی برای تامین خون و فرآورده های دارویی افتتاح شود و طبعا با افتتاح این مراکز کانکس ها و مراکز کوچک تعطیل خواهد شد.
وی با تاکید براهمیت آموزش و آگاهی بخشی به اهدا کنندگان گفت: با جلب مشارکت این اهدا کنندگان برای فرهنگ سازی می توان سنگ بنای رسیدن به ریسک صفر آلودگی از طریق خون و فرآورده های آن را فراهم کرد.
پور فتح اله استفاده از مدل های کاری جدید، آموزش چهره به چهره به اهدا کنندگان و مردم منطقه و تهیه بسته های آموزشی ترویجی در منطقه و ارسال به منازل را از جمله راهکارهایی دانست که به کمک آن می توان مردم را برای اهدای خون در مراکز جدید جذب کرد.
وی 500 هزار اهدا کننده را بهترین مروج برای اهدای خون و فرهنگ آن دانست و گفت: اگر اهدا کنندگان مستمر ما به خوبی تکریم شوند و آموزش ببینند، نسل های بعدی فرهنگ اهدای خون را در برنامه زندگی خود قرار می دهند.
اجتمام ** 7268 ** 1776
تنظیم: مهناز بیرانوند ** انتشار : لیلا خطیب زاده
برای آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaejانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید