عضو شورای شهر تهران: دست یابی به شهر امن از رویکردهای شورا استبه گزارش خبرنگار ایرنا، محمدجواد حق شناس روز سه شنبه در همایش «بهداشت روان و مدرسه کارآمد» در تالار فرهنگ اظهار کرد: امنیت به معنای ایمنی از سرقت و نیروهای اراذل و اوباش نیست، بلکه منظور آرامش و آسایشی است که فرزندان با خانواده ها از آن برخوردار باشند و مشاوران می توانند نقش مهمی در این زمینه ایفا کنند.
وی با بیان اینکه حجم عظیمی از فرزندان ما به عنوان آینده سازان به طور مرتب در معرض آسیب های اجتماعی و روانی هستند، افزود: توجه به این موضوع در سطح مدارس یکی از بایسته های ما است و فرزندان ما نیازمند مراقبت هایی هستند.
حق شناس با اشاره به اینکه هر مدرسه باید یک مشاور با تحصیلات مربوطه داشته باشد، گفت: وجود مشاور در مدارس موجب کاهش آسیب های و حداقل پیشگیری از آسیب می شود.
عضو شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش افزود: تهران برغم اینکه متصور است که بیشترین امکانات را در سطح ملی دارد و از لحاظ رفاه با دیگر شهر قابل مقایسه نیست اما در حوزه آسیب های اجتماعی در صدر است.
وی با بیان اینکه آمار طلاق در تهران، بیشترین سهم را به خود اختصاص داده، اظهار کرد: این معضل به شدت فرزندان خانواده را به خصوص آنان که در سن تحصیل هستند، تحت تاثیر قرار می دهد.
حق شناس، ترافیک را از دیگر معضلات شهر تهران عنوان کرد و گفت: زمانی را که شهروندان تهرانی در ترافیک تلف می کنند حدود 50 دقیقه اعلام شده که بیشترین اثر را بر روی روان آنان می گذارد که استرس و اضطراب به فرزندان نیز منتقل می شود و آنان متاسفانه با وضعیت نابسامان وارد مدرسه می شوند و این معضل بر کادر آموزشی و پرورشی نیز اثر می گذارد.
وی با بیان اینکه این شورا مهمترین رویکرد و توجه به نسل آینده را دارد، افزود: توجه به فرهنگ و جایگاه فرهنگی و اجتماعی و امنیت روانی آنان در راس تلاش های شورا است.
عضو شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش ابراز امیدواری کرد: با پیوند بین آموزش و پرورش و انجمن های مشاوره ای و حوزه های تخصصی بتوانیم خدمات بهداشتی و درمانی را در مدارسی که مشاور ندارند، تامین کنیم.
وی تصویب دستورالعمل کمک به مدارس به اعتبار 30 میلیارد تومان، اختصاص چهار میلیارد تومان به کتابخانه های مدارس، تصویب مصوبه شهر دوستدار کودک با هدف توسعه شهر دوستدار کودک، تصویب مصوبه کاهش آسیب های اجتماعی و ایجاد کمیته در این خصوص، مهیاکردن مراکز فرهنگی و آموزشی شهر، راه اندازی سه مدرسه ویژه کودکان کار و خیابان به عنوان صبح رویش را از اقدامات شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش در حوزه آموزش و پرورش عنوان کرد.
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش با بیان اینکه دانش آموز خوب یک شهروند خوب است، گفت: مدارس مهم ترین رکن شکل دادن نهاد شهروندی است و آموزش و پرورش با همکاری نهادهای مختلف می تواند امکان بازدید از مکان های فرهنگی از جمله باغ موزه دفاع مقدس، رصد خانه برج میلاد، باغ پرندگان، باغ کتاب تهران و فرهنگسراها را فراهم کند.
همایش «بهداشت روان و مدرسه کارآمد» روز سه شنبه به مناسبت هفته بهداشت روان با حضور مسعود شکوهی مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش، عبدالرسول کریمی معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش شهر تهران، ابوالفضل رحمانی رئیس اداره مشاوره آموزش و پرورش شهر تهران، محمدجواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش و جمعی از مشاوران در تالار فرهنگ برگزار شد.
هفته بهداشت روان با محوریت مشاوران مدارس از 18 مهرماه آغاز شده است.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار: معصومه جوان معبودی **انتشار: محمد آجورلو
تهرام/7245//1348انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید