جشن نفسرضا مؤمنی نوجوان 15 ساله شب عید امسال برای خرید لباس عید با موتورسیکلت به مرکز شهر چرام رفت اما با یک خودرو برخورد کرد و برای همیشه به مرگ مغزی فرو رفت.
اگرچه رضا هرگز لباس عید نخرید اما خانواده با اهدای اعضای بدنش به یک مرد 50 ساله بهترین عیدی زندگی خود را دریافت کردند.
مادر رضا که هنوز اشک از پهنه صورت تکیده‌اش سرازیر می‌شود گفت که رضا مدت‌ها قبل از مرگ در مدرسه گفته بود که دوست دارد اگر بمیرد اعضای بدنش به نیازمندان اهدا شود.
مرد میان‌سالی که 2 کلیه رضا به او زندگی دوباره بخشیده هم گریه‌کنان از وصف عمل نیکوی خانواده رضا عاجز است.
سرسرای حکیم جرجانی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج روز شنبه در جشن نفس برای بزرگداشت اهدای اعضا، میزبان خانواده اهداکننده اعضا و افرادی بود که با دریافت اعضا مرگ مغزی شدگان زندگی دوباره یافته بودند.
آنچه امروز در این سرسرا بیش از هر چیز دیده شد ‘اشک’ در گردهمایی بود که نامش را ‘جشن نفس’ گذاشته بودند.
یک مادر با چشمان اشک‌بار از تصمیم سخت خود برای اهدای عضو جوان ازدست‌رفته خود می‌گفت و جوانی هم گریه‌کنان جان تازه خود را مدیون جان دادن دختری 14 ساله می‌دانست.
سرسرای حکیم جرجانی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج روز شنبه هم میزبان پدران و مادرانی بود که اعضای بدن فرزندان خود را به نیازمندان اعضا هدیه کرده بود و هم میزبان افرادی بود که با اعضای بدن فرزندان همین پدر و مادران زندگی دوباره یافته بودند.
‘جشن نفس ‘ برنامه‌ای تحسین‌برانگیز است که برای نخستین بار در جنوب کشور با هدف ترویج فرهنگ نیکوی اهدای عضو در استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.
بر اساس آمار موجود سالانه بین پنج تا هشت هزار مرگ مغزی در ایران رخ می‌دهد و روزانه بین هفت تا 10 نفر به دلیل نرسیدن عضو جان می‌سپارند.
این آمار حاکی است که روزانه 20 بیمار مرگ مغزی در کشور بدون اهدای اعضای بدن خود می‌میرند.
بر اساس گزارش‌های انجمن اهدای عضو ایران در هر ۱۰ دقیقه یک نفر به لیست انتظار دریافت عضو اضافه می‌شود، در هر ۷۰ دقیقه یک نفر در کشور با مرگ مغزی جان خود را از دست می‌دهد، در هر ۲ ساعت یک بیمار نیازمند به پیوند، جان خود را از دست می‌دهد و در هر ۱۲ ساعت یک بیمار در ایران موفق به دریافت عضو حیاتی می‌شود و به زندگی بازمی‌گردد.
این آمارها نشان می‌دهد فرهنگ اهدای عضو باید بیش‌ازپیش گسترش یابد تا شمار بیشتری از هموطنان بتوانند شانس دوباره‌ای برای زندگی داشته باشند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تأکید می‌کند که براساس آمار کشوری کهگیلویه و بویراحمد در زمینه اهدای عضو با توجه به جمعیت مقام اول ایران را در اختیار دارد.
دکتر اورنگ ایلامی می‌گوید: پس از کهگیلویه و بویراحمد، استان‌های یزد و فارس بیشتر از سایر مناطق ایران در آنها اهدای عضو صورت می‌گیرد.
در زمان جنگ تحمیلی هم استان کهگیلویه و بویراحمد نسبت به جمعیت خود، بیشترین شمار حضور رزمندگان در جبهه‌های حق علیه باطل را به خود اختصاص داد.
‘ از سال 90 تاکنون 124 نفر در استان دچار مرگ مغزی شده‌اند که با اهدای اعضای آنا 447 مورد عمل پیوند صورت گرفته که 440 مورد آن موفقیت‌آمیز بوده است.’
واحد فراهم آوری پیوند اعضا از سال 1390 در دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد فعال شده است.
مسئول پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی یاسوج هم گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که میزان رضایت شهروندان و مردم این استان در زمینه اهدای عضو تا 98 درصد است.
ساسان عباسی تأکید کرد که این میزان نسبت به میانگین کشوری و حتی جهان کم‌نظیر است.
به گفته وی، آگاهی و اطلاع‌رسانی صورت گرفته از طریق رسانه‌ها، همکاری مسئولان دانشگاه و مسئولان اجرایی نیز نقش تعیین‌کننده‌ای در ترویج فرهنگ اهدای عضو در استان به‌ویژه در مناطق روستایی داشته است.
جوان‌ترین اهداکننده عضو در استان کهگیلویه و بویراحمد کودک 19 ماهه و مسن‌ترین اهداکننده عضو فردی 71 ساله بوده است.
براساس اعلام معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد سامانه صدور کارت اهدای عضو در استان فعال شده است.
افراد مختار و متقاضی می‌توانند برای اهدای اعضای بدن خود در زمان مرگ با مراجعه به این سامانه ثبت‌نام و کارت عضویت دریافت کنند.
هم‌اینک در سایه‌سارهای رشته‌کوه زاگرس و در دامنه‌های دنا، موسیقی دلنشین نفس برای صدور به سایر نقاط ایران عزیز نواخته می‌شود.
کهگیلویه و بویراحمد سرزمین مردان شجاع، باشهامت و درعین‌حال مهربان است که در این دنیای بی‌رحم با اهدای اعضای بدن خود ایثار را تقسیم می‌کنند.
گاندی می‌گوید انسان‌های ضعیف قدرت بخشیدن ندارند، بخشیدن مال انسان‌های بزرگ است و این دیار به‌ظاهر کوچک آدم‌های بزرگی دارد که درد دیگران را به‌خوبی حس می‌کنند.
کهگیلویه و بویراحمد با یک درصد وسعت ایران حدود یک درصد جمعیت ایران را دارد.
گزارشگر: مسعود علیزاده *** انتشاردهنده: سید ولی موسوی نژاد
6110/1662انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید