تیمی از مدیران ارشد و کارشناسان وزارت بهداشت و هلال احمر وارد داکا پایتخت بنگلادش شدندبه گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وبدا، تیمی مرکب از مدیران ارشد و کارشناسان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران از بخش های معاونت اجتماعی، معاونت بهداشت و روابط بین الملل این وزارت خانه به منظور بررسی وضعیت بهداشتی و کمک رسانی به رانده شدگان
‘روهینگیا’ از کشور میانمار که در خاک بنگلادش مستقر هستند، وارد داکا پایتخت بنگلادش شدند.
بنا برهمین گزارش قرار است این تیم ضمن عزیمت از شهر داکا به اردوگاه های منطقه، از این مناطق بازدید میدانی داشته باشند تا بر اساس آن هماهنگی های لازم در مورد نحوه کمک به این مسلمانان مظلوم را انجام دهند.
گفتنی است در این تیم دکتر ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت و دکتر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران نیز حضور دارند.
در پی حملات 25 اوت (سوم شهریور) ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیا، دستکم 400 تن کشته شدند و نزدیک به 125 هزار روهینگایی نیز به بنگلادش گریختند و این موضوع بحران انسانی را در پی داشته است.
روهینگیایی ها اقلیتی مسلمان در کشور عمدتا بودایی میانمار هستند که دولت این کشور، آنها را بنگلادشی و دولت بنگلادش آنها را میانماری می دانند.
کشتار مسلمانان روهینگیایی در میانمار در روزهای اخیر شدت گرفته است و این دومین بار در سال جاری میلادی است که خشونت ها علیه مسلمانان، موج عظیمی از آوارگان را به وجود می آورد.
براساس گزارش کمیساریای پناهندگان سازمان ملل، طی ماه های اخیر دهها هزار تن از مسلمانان اقلیت روهینگیایی برای فرار از خشونت ها، با قایق و پای پیاده از مرز میانمار عبور کرده و وارد بنگلادش شده اند.
دولت میانمار اعلام کرده است که بیش از دو هزار و 600 خانه در شمال غرب این کشور و در استان راخین در یک هفته تنش در این استان، در آتش سوخته است.
وضعیت جمعیت حدود یک میلیون و 100 هزار نفری مسلمانان روهینگیایی و نحوه برخورد با آنها، بزرگترین چالش «آنگ سان سوچی» رهبر ملی میانمار است که برخی ها از او به دلیل سکوت برابر نارضایتی‌ های این جامعه اقلیت انتقاد می‌کنند.
اجتمام/1193** 1418
تنظیم:حسن حیدری ** ناشر: مریم برزآبادی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaejانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید