تاکید بر همگرایی حوزه و دانشگاه در تحقق سلامت معنویبه گزارش ایرنا، دبیر علمی پنجمین همایش ملی سلامت معنوی در این همایش گفت: سلامت معنوی از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 92 است و دانشگاه های علوم پزشکی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف هستند بر اساس راهبرد ششم این سند آیین نامه هایی مصوب کنند که سلامت معنوی در آن گنجانده شود.
حسن ابوالقاسمی افزود: بر حسب وظیفه ای که فرهنگستان علوم پزشکی دارد باید رصد سلامت از جمله سلامت معنوی را در سطح جامعه پیگیری کند که این همایش نیز گامی در راستای استفاده از نظرهای کارشناسان و استادان در زمینه سلامت معنوی است.
وی اضافه کرد: بیش از 110 مقاله با موضوع هایی از جمله روش شناسی سلامت معنوی، نقش آموزه های دینی در سلامت معنوی، نقش منفی سکولاریسم در سلامت معنوی، معنویت در ازدواج، شاخص ها، چالش ها و راهکارها، سلامت معنوی و آینده های خانواده و سلامت معنوی، رشد و تکامل به دبیرخانه این همایش رسیده است.
وی ادامه داد: «مبانی سلامت معنوی، روش شناسی»، «آموزش و ارتقاء سلامت معنوی در خانواده، ازدواج، همسرداری و فرزندآوری»، «آموزش سلامت معنوی در دوران کودکی، مهد کودک و نظام آموزش و پرورش»، «آموزش سلامت معنوی در نظام سلامت و آموزش عالی» و «نقش مسئولان و مشارکت اجتماعی در سلامت معنوی» پنج نشست تخصصی است که در این همایش تدارک دیده شده است.
ابوالقاسمی ابراز امیدواری کرد: این همایش بتواند الگویی برای برگزاری همایش هایی با موضوع سلامت معنوی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور باشد و بتوان از معارف اسلام که فرهنگستان به عنوان سلامت معنوی نامگذاری کرده استفاده کنیم تا وابستگی نسبت به علوم ترجمه ای غربی کمتر شود.
وی افزود: وجود حوزه علمیه و مراکز علمی حوزوی دیگر باعث شد این همایش در شهر قم تدارک دیده شود تا از برکت این مراکز در ارتقاء سلامت معنوی جامعه بهره مند شویم.

* عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این همایش با بیان این که معنویت باید انسان را از یاد خدا غافل نکند، خطاب به پزشکان گفت: کار شما بسیار مهم است و نباید ارزش کار خود را با مسائل مادی کم کنید.
حجت الاسلام احمد احمدی افزود: اگر انسان تمام کارها را با اخلاص و برای خدا انجام دهد یعنی به معنویت رسیده است، در غیر اینصورت تمام ابعاد زندگی او برگرفته از مباحث مادی می شود.
وی اضافه کرد: باید بیمارستان ها و مطب ها اسلامی شود و پزشک ها به خاطر خدا خودشان را وقف مردم کند تا هر پزشک یک الگویی برای جامعه باشد.

* حجت الاسلام مجتبی مصباح یزدی یکی از استادان حوزه علمیه نیز در این همایش گفت: سلامت معنوی به بینش ها، رفتارها و رابطه انسان با خودش و خداوند مربوط می شود و بر سایر سلامت های جسمی انسان تاثیر می گذارد.
وی افزود: برای تامین یا ارتقاء سلامت معنوی باید عوامل و موانع سلامت معنوی که دامنه گسترده ای دارد به درستی شناخته شود و علت ناقص ماندن برخی تلاش های انسان در این راستا، بی توجهی به جهت های مختلف این مساله است.
وی با اشاره به راهکارهای ارتقاء سلامت معنوی، اضافه کرد: امکانات اولیه برای توجه و تقویت سلامت معنوی فراهم است و خداوند متعال فطرتا انسان را برخوردار از سطحی از بینش و سلامت معنوی آفریده و امکانات بیرون هم به طور نسبی فراهم است.
وی با تاکید بر اولویت بندی و برنامه ریزی، ادامه داد: افراد و نهادهای دخیل باید از موازی کاری جلوگیری نمایند و با تمرکز همه نیرو و امکانات بر هدف مشترک به نتیجه مورد نظر دست یابند.
مصباح یزدی افزود: متون و برنامه های سلامت معنوی باید با نظارت کارشناسان اسلامی تدوین شود و متخصصانی از رشته های روانشناسی، جامعه شناسی، اخلاق و علوم تربیتی نیز در این کار دخیل شوند.
در نخستین روز از برگزاری این همایش، سید علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور و ابوالفضل ایرانی خواه رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز سخنرانی کردند. همایش ملی سلامت معنوی، فردا به کار خود پایان می دهد.
/2085/ 1175 خبرنگار: سمیه حیدری ** انتشار: رضا علیمحمدیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید