بزرگداشت روز جهانی تخم مرغ در دشتستانبه گزارش ایرنا،کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان در این آیین گفت: تخم مرغ منبع بسیار غنی از پروتئین است و ارزش بیولوژیکی پروتئین تخم مرغ بسیار بالاست و نسبت به سایر منابع مثل لبنیات، گوشت ها و حبوبات غنی تر است.
اسماء بحرینی افزود: پروتئین تخم مرغ دارای تمامی اسیدهای آمینه ضروری برای سلامتی بدن است، بنابراین مصرف تخم مرغ با سایر مواد غذایی که از نظر پروتئینی فقیرتر هستند مثل نان، برنج و غلات باعث تکمیل ارزش پروتئینی غذا می شود.
وی اظهار داشت: 12.5درصد وزن تخم مرغ را پروتئین تشکیل می دهد و در زرده و سفیده تخم مرغ وجود دارد ولی بیشتر در سفیده تخم مرغ به نام آلبومبن وجود دارد.
بحرینی بین کرد: در نمودارهای ارزیابی کیفیت پروتئین موجود در مواد غذایی همیشه تخم مرغ در بالاترین حد یعنی 100 قرار دارد و به عنوان منبع مرجع برای سنجش پروتئین سایر غذاها استفاده می شود.
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان اضافه کرد: تخم مرغ بیشتر ویتامین های مورد نیاز بدن به جز ویتامین سی را داراست و منبع خوبی از ویتامین های گروه بی و آ به شمار می رود و ویتامین دی و ای بدن را به مقدار کافی و لازم تامین می کند.
وی همچنین در باره املاح موجود در تخم مرغگفت: تخم مرغ حاوی تمام املاح برای سلامتی فرد است و به خصوص اینکه منبع بسیار خوبی برای املاح ید و فسفر است.
7213/6043**انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید