برگزاری مدارس تابستانی سلامت و دین در قم برای دومین سالاکرم حیدری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: این دوره ها با موضوع های «فلسفه پزشکی»، «اخلاق پزشکی» و «علوم قرآن و حدیث در سلامت» با هدف ورود این مفاهیم در آموزش علوم پزشکی با اتکا بر آموزه های اسلامی ترتیب می یابد.
وی بیان کرد: سال هاست ارتباط بین دانش پزشکی و مباحث حوزه دین در مجامع علمی وارد شده و صرفنظر از افراط و تفریط های موجود، گفت و گوهای فراوانی در این زمینه وجود دارد؛ با این وجود چنین مباحثی هیچگاه نتوانسته است در محتوای آموزشی رسمی علوم پزشکی جایی برای خود باز کند.
وی افزود: از حدود سه سال پیش دانشگاه علوم پزشکی قم ماموریت یافته است تا با تعامل با حوزه های علوم اسلامی و مراکز علمی و پژوهشی موجود در شهر قم، پیوند میان این 2 حوزه را تبیین کرده و زمینه بهره گیری حوزه سلامت از آموزه های دین مقدس اسلام را فراهم نماید.
حیدری با اشاره به حضور دانشجویانی از مقاطع مختلف دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در دوره های مدارس تابستانی سلامت و دین، بیان کرد: بسیاری از دانشجویان، اساتید و پزشکان علاقه مند به پیوند علوم سلامت با مفاهیم و تعالیم برخاسته از دین هستند که تحقق این امر مستلزم آشنایی آن ها با چارچوب های علوم پزشکی از یک طرف و وجود روش شناسی علمی مورد اتفاق دانشمندان این 2 حوزه است.
به گفته وی، برگزاری این دوره ها در راستای توانمندسازی دانشجویان و پژوهشگران در حوزه علوم قرآن و حدیث، مباحثی همچون آشنایی با علوم حدیث، آشنایی با منابع معتبر حدیثی با تاکید بر منابع شیعه، معرفی کتاب های روایی پزشکی و نقد و بررسی آن ها، چالش های بهره گیری از روایات پزشکی و نیز رویکرد صحیح استفاده از احادیث و روایات مرتبط با سلامت است.
وی با بیان این که اساتیدی از دانشگاه های قرآن و حدیث، معارف قرآن کریم و مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در این دوره ها تدریس می کنند، گفت: دوره «علوم قرآن و حدیث در سلامت» در تلاش است تا زمینه های لازم را برای در پیش گرفتن یک رویکرد صحیح در مطالعات مرتبط را فراهم نماید.
رئیس دانشکده سلامت و دین دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به دوره فلسفه پزشکی، گفت: «فلسفه پزشکی» به مباحثی همچون هستی شناسی و معرفت شناسی این علم نظر دارد و در صورتی که بر مبنایی صحیح بنا شود، می تواند به اتخاذ رویکرد متناسب با نیازهای واقعی انسان و اهداف و رسالت پزشکی منجر شود.
وی بیان کرد: امروزه چارچوب فکری حاکم بر پزشکی دنیاگرایانه و بدون لحاظ کردن بعد روحانی آن تعریف می شود و لازم است دانشجویان پزشکی با نگاهی جامع نسبت به انسان، گام های خود را بر پایه هایی محکم و استوار بنا بگذارند؛ در این صورت است که اخلاق پزشکی اصیل و پایدار قابل تحقق خواهد بود.
به گفته وی، دوره «علوم قرآن و حدیث در سلامت» با حضور ۴۰ تن از دانشجویان مقاطع مختلف عمومی و تخصصی دانشگاه های علوم پزشکی کشور از امروز(24 مردادماه) در دانشکده سلامت و دین آغاز شده و تا 26 مردادماه جاری ادامه خواهد داشت.
حیدری افزود: دوره «فلسفه پزشکی» 17 تا 19 مردادماه برگزار شده است و دوره «اخلاق پزشکی» نیز 31 مرداد تا دوم شهریورماه برگزار می شود.
/2085/ 1175 خبرنگار: سمیه حیدری ** انتشار: رضا علیمحمدیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید