ایران و عمان، تفاهمنامه بهداشتی، درمانی و دارویی امضا کردندبه گزارش ایرنا تفاهمنامه بهداشتی، درمان و دارویی ایران و عمان امروز (سه شنبه) در حاشیه برگزاری شصت و چهارمین نشست کمیته منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت در اسلام آباد پاکستان امضا شد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان پس از امضای این تفاهمنامه با تشریح جزئیات آن، گفت: ایران از روابط طولانی با کشورهای عربی به ویژه کشور برادر عمان برخوردار بوده است.
وی ادامه داد: بر اساس این تفاهمنامه، تدوین برنامه برای همکاری بلندمدت در حوزه بهداشت و درمان و صدور مجوز کار برای نیروی متخصص ایرانی نظیر پرستاران و پزشکان علاقه مند به فعالیت در عمان،در دستور کار قرار می گیرد.
قاضی زاده هاشمی ادامه داد: سرمایه گذاری مشترک از سوی شرکت های دارویی دو کشور از دیگر مفاد این تفاهم نامه است و در اینجا نیز از بخش خصوصی کشورمان می خواهم این فرصت را جدی بگیرند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران در ادامه سخنانش گفت: اگر بتوانیم محصولات خود را در عمان به کمک به طرف عمانی تولید بکنیم، این محصولات در تمامی کشورهای عربی قابل ارائه و مصرف است.
قاضی زاده هاشمی با ابراز امیدواری در خصوص حضور جدی تر شرکت های ایرانی در این عرصه، ادامه داد: امیدواریم که در سایه توافق های انجام شده تسهیلاتی بیشتری برای شرکت های تولید کننده تجهیزات و دارو فراهم شود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر لزوم شکسته شدن انحصار تولید و عرضه دارو در بازار داخلی و لزوم صادرات داروهای تولیدی، افزود: دولت دوازدهم در صدد رفع موانع صادراتی این بخش است و تولیدکنندگان نیز باید از فرصت حضور و رقابت در بازارهای جهانی استفاده کنند.
وی تصریح کرد: به طور قطع تحقق و اجرای این هدف، علاوه بر کارآفرینی و توجه به تولید داخل، کیفیت محصولات را ارتقا داده و در حوزه نظام سلامت نیز تحول آفرین است.

*** تشریح دستاوردهای سفر به اسلام آباد پاکستان
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران در بخش پایانی سخنانش با تشریح دستاوردهای سفر هیات ایرانی به اسلام آباد و حضور و سخنرانی در شصت و چهارمین نشست کمیته منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، گفت: در این سفر با رئیس سازمان بهداشت جهانی دیدار و گفت و گو کرده و رئیس این سازمان، شناخت جامع تری نسبت به موفقیت های ایران در بخش بهداشت و توانمندی سرمایه های انسانی، فنی، دانشمندان کشورمان کسب کرد.
قاضی زاده هاشمی ادامه داد: همچنین در حاشیه این نشست، سیاست های دولت جمهوری اسلامی در منطقه اعلام شد، به ویژه مراقبت از افرادی که به دلیل فجایع منطقه در کشورهای اسلامی به ویژه اتفاقات یمن، سوریه، عراق، افغانستان و میانمار جان خود را از دست می دهند، تذکراتی داده شد و یقین داریم که بی تاثیر نخواهد بود.
به گزارش ایرنا وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشورمان روز گذشته (دوشنبه) به منظور شرکت در شصت و چهارمین نشست کمیته منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، وارد اسلام آباد پایتخت پاکستان شد.
دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت کشورمان در این سفر ضمن سخنرانی در نشست کمیته منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، با رئیس سازمان جهانی بهداشت و وزیر بهداشت پاکستان دیدار و گفت و گو کرد.
آساق*274*6125 *** سیدبهادر حسینی**1663**انتشار دهنده: خسرو حسینیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید