افزایش بی سابقه مرگ و میر ناشی از هاری در سیستانبه گزارش ایرنا حسن عرفانی روز شنبه در نشست بررسی مشکلات بیماری هاری که در سرسرای فرمانداری زابل واقع در شمال سیستان و بلوچستان برگزار شد، اظهار داشت: بیش از 2 هزار نفر در 6 ماه گذشته در منطقه سیستان از طریق سگ دچار حیوان گزیدگی شدند که هفت مورد آن منجر به فوت شده است.
وی با بیان اینکه این تعداد مرگ و میر برای یک منطقه جغرافیایی کوچک غیر طبیعی است، تصریح کرد: هم اینک 9 مرکز درمان و پیشگیری بیماری هاری در منطقه سیستان فعال است که وزارت بهداشت برای درمان هر فرد مبتلا به حیوان گزیدگی 10 میلیون ریال هزینه می کند.
وی افزود: تمام مراحل واکسیناسیون و شستشوی محل حیوان گزیدگی به صورت رایگان انجام می شود.
به گزارش ایرنا منطقه سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور ادامه داد: 810 میلیارد ریال امسال برای کنترل بیماری زئنوز( بیماری مشترک میان انسان و دام) در کشور اختصاص یافته است.
وی کنترل جمعیت سگ های ولگرد از طرف شهرداری ها و دهیاری ها را در منطقه سیستان خواستار شد و گفت: متولی مدیریت جمعیت سگ های ولگرد بر عهده شهرداری ها و دهیاری هاست.
عرفانی شرایط اقلیمی، خشکسالی، کنترل نکردن صحیح پسماند زباله های شهری و نبود نظارت درست برای ورود دام زنده از طریق مرز و مدیریت کشتارگاه را از جمله عوامل مهم افزایش سگ های ولگرد ذکر کرد.
وی افزود: همسایگی سیستان با افغانستان و ورود حیوانات از این کشور حذف هاری را در این منطقه غیر ممکن می کند.
معاون دانشگاه علوم پزشکی زابل نیز در این نشست گفت: همزمانی بازگشایی مدارس با فصل زاد و ولد سگ های ولگرد در سیستان، شاهد افزایش حیوان گزیدگی در این منطقه خواهیم بود.
جواد اکبری زاده اظهار داشت: سگ های ولگرد باید قبل از بازگشایی مدارس اتلاف شوند.
وی تعامل تمام دستگاههای اجرایی برای کاهش سگ های ولگرد در سیستان را خواستار شد و اظهار داشت: 100 درصد موارد بیماری هاری در این منطقه توسط سگ های ولگرد اتفاق افتاده است.
به گزارش ایرنا نشست بررسی مشکلات بیماری هاری امروز /شنبه/ با حضور رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شماری از کارشناسان وزارت بهداشت، معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه زابل، بخشداران و شهرداران شهرهای پنج گانه منطقه سیستان در سرسرای فرمانداری زابل برگزار شد.
استان سیستان و بلوچستان در حوزه بهداشت و درمان به سه بخش تقسیم شده که شهرستانهای شمالی شامل زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی زابل و شهرستانهای زاهدان، میرجاوه، خاش، سراوان، سیب و سوران، مهرستان، چابهار و کنارک زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و شهرستانهای ایرانشهر، سرباز، نیکشهر، دلگان، فنوج و قصرقند زیر پوشش دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر قرار دارد.
7317** 3213/ 6075* خبرنگار: حامد غلامی **انتشاردهنده: زهرا هجینی نژادانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید