اختلال روانی یک نفر به ازای هر 4 نفر در ایرانبه گزارش ایرنا، انوشیروان محسنی بندپی روز یکشنبه در همایش سلامت اجتماعی با محوریت بهداشت روان خانواده در البرز افزود: در گذشته سلامتی در نبود بیماری تعریف می شد اما امروز سازمان جهانی بهداشت ، سلامتی را نبود بیماری نمی داند بلکه برخورداری از آسایش روحی و روانی را منشاء سلامتی اعلام کرده است.
وی ادامه داد: یکی از ابعاد مهم سلامت اجتماعی، سلامت روان است که مهمترین اولویت حوزه سلامت اجتماعی را تشکیل می دهد و اختلالات روانشناسی درشهرهای بزرگتر بیشتر است.
محسنی بند پی خاطرنشان کرد: میزان اختلالات روانشناسی در افراد تنها و کسانی که با خانواده زندگی می کنند، متفاوت است و با افزایش سن اختلالات بیشتر می شود.
وی اضافه کرد: اگر فرد روح و روانش دچار مشکل شود به بیماری جسمی هم مبتلا خواهد شد، بنابراین باید تلاش کنیم اختلالات روحی را تحت مراقبت دربیاوریم.
این مسئول گفت: بحثی که بهزیستی به ویژه در این چند سال اخیر دنبال کرده موضوع اختلالات روحی و روانی ناشی از بلایا است.
وی افزود: برش مرگ و میر نشان می دهد 42 درصد مرگ و میر قلبی و عروقی، 17.5 درصد حوادث و 14 درصد سرطان ها هستند که از 17.5 درصد مرگ و میرحوادث 9.5 درصد از حوادث جاده ای است.
محسنی بند پی یادآورشد: 15 هزار و 900 نفر درسال 95 براساس حوادث جاده ای جان باختند که با توجه به تاکید مقام معظم رهبری و دولت نسبت به پیشگیری و کنترل این روند اقداماتی آغاز شده است .
وی افزود: حاشیه نشینی، کودکان خیابانی و مفاسد اخلاقی از جمله آسیب هایی است که برای هر کدام متولی خاصی مشخص شده که با توجه به برخوردار بودن سازمان بهزیستی از 22 هزار نیروی ماهر و متخصص و ارتباط خوبی که با انجمن ها دارد اقدامات مثمر ثمری را شاهد بودیم .
رئیس سازمان بهزیستی و معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در بحث طلاق، مواد مخدر، ساماندهی کودکان فعالیت هایی داشته ایم.
محسنی بند پی اضافه کرد: در طرح مشاوره حمایت روانی اجتماعی در حوادث و بلایا نیز بهزیستی اقداماتی داشته است و نگاه جدیدی را در حوزه پیشگیری داریم.
وی گفت: ایران به رغم تمام پتانسیل ها جزو 10 کشور بلا خیز دنیا است که حوادثی از جمله زلزله ،سیل، خشکسالی را داریم و مردم را تهدید می کند که این تهدید و عوامل طبیعی فقط هدفش به یک شخص نیست بلکه اعضای خانواده ها را هم درگیر می کند.
رئیس سازمان بهزیستی افزود: افرادی که در حوادث جاده ای دچار نقص عضو یا فوت شدند سن کمی دارند و بهزیستی امروز باید با مداخله به هنگام در توانمندسازی شرایط لازم را برای جلوگیری از دچار اختلالات روحی و روانی این افراد فراهم کند.
وی یادآورشد: در حادثه پلاسکو با همکاری تشکل های غیردولتی آتش نشانان را مورد حمایت روحی و روانی قرار دادیم و این موضوع مهم باید به عنوان یک راهبرد در کشور نهادینه شود.
محسنی بندپی افزود: دوطرح بزرگ اجتماعی در حوزه دانش اموزی داریم که شامل نظام مراقبت های اجتماعی و مشارکت دانش آموزان دراین امر مهم است.
وی گفت: این طرح ها همراه با آگاهی بخشی هرچه بیشتر در موضوع اعتیاد و افزایش روحیه اجتماع پذیری در محیط های خانه و مدارس است.
این مسئول درادامه به نقش موثر بهزیستی در تمام امور پرداخت و افزود: بهزیستی استان ها اعتبار خود را باید استانی نیز تامین کنند والبرز از استان هایی است که نگاه ویژه داریم و همراهی هرچه بیشتر دستگاه های اجرایی را با این نهاد حمایتی می طلبد.

** اختلال روانی یک نفر به ازای هر 4 نفر در ایران
رئیس انجمن مددکاری ایران گفت: براساس آمار، به ازای هر چهار نفر در کشور ، یک نفر دارای اختلال روانی است.
حسن موسوی چلک نیز در همایش سلامت اجتماعی با محوریت بهداشت روان خانواده در البرز افزود: خشونت سالمندان و کودکان، سکونت 19میلیون نفر در مناطقی با حداقل امکانات، اعتیاد چهار میلیون و 400هزار نفر در کشور، جوان شدن سن آسیب، کاهش مسئولیت اجتماعی ازسوی افراد از موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: امروز میزان گفت وگوی اعضای خانواده با یکدیگر به 15دقیقه رسیده که هرچه بیشتر باید دراین زمینه اقدامات موثر انجام شود.
موسوی چلک گفت: باید مراقب بود تا سلامت اجتماعی با جانبداری سیاسی درگیر نشود و سنجش مستمر سلامت اجتماعی از نکات مهم در این زمینه است.
وی افزود: استفاده از تمام ظرفیت ها برای حوزه اجتماعی و توجه بیش از پیش به حوزه های آموزشی و همراهی هرچه بیشتر با نهاد حمایتی بهزیستی دراین زمینه ضروری است.
8029/ 6155 خبرنگار:حکیمه کشاورز**انتشاردهنده: محمد عزیزپورانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید