آغاز واکسیناسیون 6 هزار راس دام علیه بیماری تب برفکی در آستارابهرام پورضرب روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود: هم زمان با هفته دامپزشکی طرح واکسیناسیون دام علیه بیماری تب برفکی در 60 روستای تحت پوشش شبکه دامپزشکی آستارا از جمله روستاهای آق مسجد، ونه بین، چملر، سیج و گیلده بخش مرکزی و چلوند، کانرود، باش محله و قره سو بخش لوندویل این شهرستان آستارا اجرا می شود.
وی اظهار کرد: با اجرای این طرح تا 15 آبان ماه شش هزار راس دام سنگین شامل گاو و گوساله توسط پنج مامور شبکه دامپزشکی، واکسینه خواهند شد.
وی تب برفکی را بیماری ویروسی بسیار عفونی و به شدت واگیر عنوان و خاطرنشان کرد : مهمترین راه انتشار این بیماری ، انتقال به روش مستقیم از طریق تماس دام آلوده با دام حساس است و تب، آب ریزش دهان، بی اشتهایی و لنگیدن از علایم آن در گاو و گوسفند است.

***کشف حدود 200 کیلوگرم فرآورده خام دامی فاسد در آستارا
رئیس شبکه دامپزشکی بندر آستارا از کشف و ضبط 196 کیلوگرم فرآورده های خام دامی فاسد و معرفی دو عرضه کننده آن، به محاکم قضایی در این شهرستان خبر داد.
بهرام پورضرب در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: نظارت بازرسان شبکه دامپزشکی آستارا بر بازار در فصل پاییز در قالب دو تیم تشدید شده است و 196 کیلوگرم گوشت فاسد گاو و گوساله از قصابان و تعدادی طیور پرکنده غیر بهداشتی از فروشندگان دوره گرد به ارزش 50 میلیون ریال کشف و ضبط شد.
وی افزود: شبکه دامپزشکی آستارا علاوه بر گشت های مستقل، گشت های مشترک را با همکاری شبکه بهداشت و درمان، صنعت، معدن و تجارت، شیلات، تعزیرات حکومتی و اتاق اصناف دایر کرده است.
وی عرضه و فروش هرگونه مرغ و اردک محلی زنده، پرکنده و بدون رعایت موازین بهداشتی را ممنوع اعلام و تصریح کرد : عرضه مواد غذایی غیر بهداشتی ، بیماری های مسری از قبیل آنفلوانزا و عفونت های دستگاه گوارشی را شایع می کند.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان واقع شده و دارای 49 واحد قصابی و 95 واحد مرغ فروشی است و دامداران این شهرستان 18 هزار و 500 راس گاو و گوساله و 16 هزار راس گوسفند و بز را به روش های سنتی و نیمه سنتی نگهداری می کنند.
خبرنگار: یوسف هدایتی**انتشار دهنده: بابایی
7105 /6030انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید